Ова е еколошка маст, со која ќе ги намачкате болните делови.
Потребните состојќи за овој рецепт:
100 гр. Излупени семки од тиква;
30 гр. Стопен, но не и пржен путер;
30 гр. Рицинус;
30 гр. Пчелин домашен мед;

Можете да користите двојно количество од производите за да добиете двојна доза од маста.
Начин на приготвување:
Најпрво треба да ги исецкате семките од тиква ситно.
Додајте го во нив стопениот путер, по него ставете и рицинус.
Откако убаво ќе ги промешате, треба да добиете фина хомогена смеса. За тоа време смесата ќе почне да се затегнува.
Ставете го медот и повторно промешајте.
Чувајте го на ладно место и секој пат кога чувствувате болки во колената, глуждовите, рамењата, лактите, зглобовите, дури и во прстите, намачкајте се со маста.
Ставете на врвот парче газа, тензух или парче памучна ткаенина од некоја стара маица или пижама.
Ако повредата е добиена во брзо време, може и само со едно премачкување болката да исчезне.
Ако е стара повреда, која се јавува кога времето се расипува, ќе треба неколку ноќи по ред да се намачкате.
Кај старите повреди може да не се добие целосно излекување, но барем болките ќе бидат незначителни.