Our Recipes

___________________________________________________________

Whether you’re looking for hearty main dish salad recipes or light, nutritious fare, these salads are far from ordinary.

pesto-sauce-recipe-1-of-1

Rapeseed oil receive

Pesto

Best paired with

repka-1l-slider
СОСТОЈКИ

  • 50 гр. листови од свеж босилек
  • 1 кафена лажица мелен лук
  • 1 кафена лажица семе од бор (или познат уште како бор ореви)
  • 6 супени лажици ладно цедено масло од маслодајнарепка
  • 1 супена лажица пармезан (рендан)/li>
  • Сол
Начин на подготовка:

  1. Користете блендер, толчник или процесор за храна за да ги иситнете босилекот, семето од бор и лукот се додека не добиете пире од нив..
  2. Постепено досавајте го пармезанот и солта. Потоа додавајте го постепено и маслото од репка се додека не се добие хомогена смеса.

3. Се сервира како додаток со тестенини