seme-tikva

Тиква семе имаат темно зелена боја со вкус и тие се вистински извор на здравје. Содржи висок процент на масло (50%), масни киселини кои човечкото тело не може сама да се создаде.

Се препорачува 50гр семки од тиква за грицкање. Семки од тиква може да се додаде во салати, сосови во, и често се користи како состојка во различни пекарница, како што се леб, колачи и слично. Семки од тиква може да го додадете во житарици, протеински шејкови и слично. Ја солен вкус, па можете да го користат за изготвување на saltyfood и салати се препорачува да се користи во салати со зелен лист и компир салата.

Нутритивни податоци
100г производ содржи просечно:
Енергетска вредност 2401kJ / 574kcal
Вкупно масти 27г
Од кои:
мононезаситени 10г
полинезаситени 11г
заситени
Диетални Влакна 3,91г
Јаглехидрати 17,82г
Протеини 29г
Шеќери 1,01г