seme-len

Лененото семе е еден од најбогатите извори на Омега 3 и Омега 6 масни киселини, како и многу витамини А, Ц, Е, Б2, Б3, Б12. При пресување на лененото семе се добива масло, а остатокот се високо протеински материи кои се користат во исхраната и кој му овозможува на организмот макимално искористување на сите нутритивни материи природно присутни во ленот, кои позитивно влијаат на:

- намалување на холестеролот - заштита од кардиоваскуларни заболувања - регулирање на столицата - ги намалува тегобите настанати при воспалување на желудникот и цревата.

Начин на употреба:

Во текот на денот се препорачуваат 1-3 супени лажици мелено ленено семе, самостојно потопени во јогурт или млеко, или како додаток во оброк од мусли.

Нутритивни податоци
100г производ содржи просечно:
Енергетска вредност 1900KJ / 460Kcal
Вкупно масти 12г
Од кои:
мононезаситени
полинезаситени
заситени
други масни кисел. <1%
Јаглехидрати
Протеини 35г
Витамин Е