seme-melen-integralen-susam

Состав: 100% семе од сусам

Интегралниот сусам е 100% природен производ. Со пресување на сусамовото семе се добива масло, а остатокот се високо протеински материи кои се внесуваат преку исхраната. Обезмастениот мелен интегрален сусам може да се користи самостојно, потопен во јогурт или млеко, или како додаток во оброк од мусли. Често се користи и како состојка во разни печива, како лебови, колачи и слично. Обезмастениот мелен интегрален сусам можете да го додадете во житарки, протеински шејкови и слично. Има солен вкус, така што може да се користат за приготвување на солена храна.

Да се чува на суво и студено место, подалеку од директна сончева светлина.

Земја на потекло на сусамот: Индија

Нутритивни податоци
100г производ содржи просечно:
Енергетска вредност 2375KJ / 575Kcal
Вкупно масти 20г
Од кои:
мононезаситени
полинезаситени
заситени
други масни кисел. <1%
Јаглехидрати
Протеини 41г
Витамин Е