Видови масло

________________________

Ладно цедените масла се еден вид на природно исцеден сок од семки на различни видови растенија, што во себе ги содржат само своите природни хранливи состојки и се одликуваат со мирисот и вкусот на самото семе од кое се произведени. Тоа се нерафинирани, хемиски и термички нетретирани масла, кои обликуваат со незаситени есенцијални масни киселини, витамин Е, провитамини, лецитини, фитостероли, минерали и други состојки исклучително корисни за здравјето на луѓето.

МАСЛО ОД БАДЕМ

Постојат два вида на бадеми, слатки и горчливи. Ние користиме слатки бадеми (Prunus dulcis) за да направиме масло. Бадемот е дрво со средна големина и бели цветови кое припаѓа на подфамилијата Prunoideae, oд фамилијата РОЗИ. Бадем се нарекува и плодот на ова дрво. Растението е класифицирано како праска во поткласата Amygdalus од Prunus, кое се разликува од останатите подвидови по брановидната школка околу семето.
Бадемовото масло извлечено од слатките бадеми е лесно со кафеаво-жолта боја. Маслото од горчлив бадем е исклучително отровно и треба да се избегнува. Како луѓето го избрале слаткиот тип останува мистерија. Нејасно е како од див бадем е создаден домашен вид. Половина од тежината на слаткиот бадем се состои од масло и затоа може да се екстрахира во големи количини, а во својата чиста форма маслото има слаб мирис.

Нејасно е како од див бадем е создаден домашен вид. Половина од тежината на слаткиот бадем се состои од масло и затоа може да се екстрахира во големи количини, а во својата чиста форма маслото има слаб мирис.

Ладно цедено бадемово масло се добива со ладно пресирање. Вообичаено, топлинска енергија се применува за да се добие поголема количина, за разлика од ладното пресување, каде се работи на пониски температури, при што се добива помала количина на масло, но со поголем квалитет.

Бадемот е богат извор на масло, околу 44%(62% мононезаситена олеинска киселина, 29% е линоленка киселина и 9% заситени масни киселини).

Потекло и историја

Бадемот потекнува од медитеранскиот климатски регион на Блискиот Исток. Тоа се проширило од луѓето во античките времиња по должината на бреговите на Медитеранот во северна Африка и Јужна Европа, а од неодамна и во другите делови на светот, особено Калифорнија, САД.

Бадемово масло е составен дел од традиционалните и стари лекови. Долго пред Христијанската ера било популарно во Грција и Италија. Во античките лекови, било доста ценето заради спречување на интоксикација. Во текот на средниот век, станало доста важно во трговијата во Централна Европа. Бадемите генерално биле одгледувани во земјите кои граничат со Медитеранот.

Исхрана и предности за здравјето

 • Бадемово масло е богато со витамин Е, кој е моќен антиоксидант и суштински растворливи во масти витамин, хидрати и moisturizes на кожата и се користи како третман за нервозни и сува кожа.
 • содржи фитостероли, кој помага во инхибиција на апсорпција на холестерол и може да помогне во намалување на нивото на холестерол во крвта.
 • содржи висок процент на мононезаситени масти и некои количини на полинезаситените масти и двете од нив се сметаат за "добри масти" и може да помогне да се намали ризикот од срцеви заболувања.
 • Таа е богата со омега-6 масни киселини, кои се добри за коса, кожа, како и за мозокот.
 • Таа има смирувачки мирис и може да има смирувачки ефекти кои може да помогне да се намали нивото на стрес.

Употреба

 • Како и смирува кожата крем Маслото е лесно да се примени и го задржува кожата moisturized за релативно долго време.
 • Како анти-стареењето агент Да се ​​биде богат извор на антиоксиданси, на бадемово масло е ефикасен во бледнее и отстранување на фини линии и брчки на лицето.
 • Како масажа масло масло е фаворит за многу масажа терапевти, бидејќи на своите идеални стапка на апсорпција во кожата.
 • Го олеснува чешање и скалпот воспаление Тоа го намалува воспалението предизвикано од инфекции и помагала во процесот на лекување.
 • Ја зајакнува косата Таа обезбедува есенцијални минерали за нормална и здрава коса раст, расте подебели и посилни.
 • Контроли губење на косата Содржи магнезиум, цинк, калиум, витамин Е, кои се од суштинско значење за здрава коса
 • Во изработката на сапун и други козметички
 • За кулинарски цели Тој им дава храна пријатен, лапнал вкус кога се додава. Покрај тоа, бадемово масло, исто така, може да се регулира здрава дигестија со глума како слаба лаксатив.