seme-len2

Некои го нарекуваат најмоќно растение на планетата. Лененoто семе е вистински извор на здравје. Со пресување на лененото семе се добива масло, а остатокот се високо протеински материи кои се користат во исхраната и кој му овозможува на организмот максимално искористување на сите нутритивни материи природно присутни во ленот.Се препорачува 1-3 супени лажици лен за појадок. Исто така, пред појадокот може да изедете 1 лажица ленено семе со јогурт или кисело млеко.

Семето може да се додава во салати, во сосови, а често се користи и како состојка во разни печива, како лебови, колачи и слично. Лененото семе, можете да го додадете во житарки, протеински шејкови и слично. Нема некој посебен вкус, така што може да го користите и за блага и за солена храна.

Нутритивни податоци
100г производ содржи просечно:
Енергетска вредност 2234КЈ / 534Кcal
Вкупно масти 41г
Од кои:
мононезаситени
полинезаситени 28г
заситени
Диетални влакна 27г
Јаглехидрати 29г
Протеини 17г
Шеќери 1,78г