seme-len

Состав: 25% семе од лен, 25% семе од сусам, 25% семки од тиква и 25% лупен сончоглед.

Оваа комбинација од семиња е вистински извор на здравје.

Семињата може да ги користете од 1-3 супени лажици самостојно, потопени во јогурт или млеко, или како додаток во оброк од мусли. Често се користи и како состојка во разни печива, како лебови, колачи и слично. Овој микс од семиња, можете да го додадете во житарки, протеински шејкови, овошни салати и слично. Нема некој посебен вкус, така што може да ги користите и за блага и за солена храна.

Да се чува на суво и студено место, подалеку од директна сончева светлина.

Земја на потекло: семе од лен- Македонија; семе од сусам- Индија; семки од тиква- Македонија: лупен сончоглед- Македонија.

Нутритивни податоци
100г производ содржи просечно:
Енергетска вредност 2100KJ/500Kcal
Вкупно масти 45г
Од кои:
заситени
незаситени
Јаглехидрати 1,6г
од кои шеќери
Диетални Влакна 15г
Протеини 19г
сол