Во групата на семиња, Фила ви промовира нов производ – Семки од тиква, пакувано во 250г. Семките од тиква содржат 43% полизаситени масни киселини и тоа линолна (омега 6) и 14% полинезаситена линоленска киселина (омега 3), 36% мононезаситени масни киселини и 8% заситени масни киселини, 24% протеини, јаглени хидрати, од минерали: цинк, калиум и железо (30 грама семки од тиква содржат два пати повеќе железо отколку 90 грама пилешко месо без кожа), а од витамините- Б група. Масните киселини се неопходни за добар вид, концентрација, регулирање на нивото на холестерол во крвта, за добар имунитет и активен метаболизам. Најважно лековито дејство на семките од тиква е подобрување на функцијата на простатата и заштита од рак на простатата. Семките од тиква се задолжителна ужина за мажите.
seme-tikva