Our Recipes

___________________________________________________________

Whether you’re looking for hearty main dish salad recipes or light, nutritious fare, these salads are far from ordinary.

Sunflower oil salads

Broccoli and sunflower seeds salad

Best paired with

СОСТОЈКИ

  • 250г ориз
  • 50г кромид
  • 50г морков
  • 750мл вода
  • 30мл Фила сончогледово масло
  • црн пипер, мелен зачин, магданос
Начин на подготовка:

На оган на загреано масло се пржи кромидот, потоа се додава оризот, морковот и зачините. Водата се зоврива и се додава во тава во која е оризот. Потоа тавата се покрива со капак и се става во фурна на 200° C околу 20 минути. На крај, откако ќе сервирате, полијте со Фила масло за јадењето да добие златен сјај и вкус на сончоглед.