b17-gorka-kajsija

Чиа семе или Salvia hispanica спаѓа во групата на цветни растенија од фамилијата на нане кое потекнува од централниот дел на Мексико, користејќи се како главен намирник во исхраната на античкиот Ацтеките и Маи. Семето чиа има хранливи и терапевтски својства, а се користи и за производство на масло. Ова здраво семе се користи за лекување на широк спектар на состојби и болести, вклучувајќи ги и проблемите на кожата, настинките и грипот, недостатокот на енергија и воспаление на зглобовите. Богато е со влакна и омега-3 масни киселини, а се смета дека е добро и за срцето, а некои студии сугерираат дека семето чиа може да помогне во намалување на високиот крвен притисок и го намалува ризикот од коронарна срцева болест, срцеви напади и мозочен удар.

NUTRITION INFORMATION
100 грама производ содржи просечно:
Енергетска вредност 3288кЈ/800Kcal
Вкупно масти 100г
Од кои:
мононезаситени 10г
полинезаситени 80г
заситени 10г
Витамин Е 42г
Фитостероли 320г
Јаглехидрати
Диететски влакна
Шеќери
Протеини
Витамин А
Витамин Ц