Our Recipes

___________________________________________________________


Рецепти за пекарски производи

БРЗА ПОГАЧА со безглутенско брашно

Најдобро приготвено со

Состојки:

  • 4 јајца
  • 2 фиџани за кафе ладно цедено сончогледово масло – ФИЛА
  • 2 филџани за кафе кисело млеко
  • 8 супени лажици безглутенско брашно- ФИЛА
  • 7 супени лажици пченкарно брашно
  • 1 прашок за печиво
  • 250 гр. спанаќ (праз, зелје, лобода, коприва, сирење, печурки)
Начин на подготовка:

Јајцата се матат и се додава кисело млеко, зејтин, брашно и прашок за печиво.Тестото се изработува со миксер за тесто до 5 мин., доколку немате миксер за тесто истото мое да се замеси на рака. Се пече во подмачкано тавче на250 С до вцрвенување и потоа на 150 С уште 10-15 мин.