bezglutensko-brashnomk

 
 
 
Начин на подготовка на леб
350г. БЕЗГЛУТЕНСКО БРАШНО ДАМЕКС
280-315 мл. Вода
14г Свеж квасец
3.5г Сол
1 Јајце ( Помало)
 
Состојките се ставаат во подлабок сад и се замесуваат со миксер. Се остава тестото да стаса на топло, покриено со влажна крпа. Кога ќе стаса, кратко се прематува со миксер и се става во предходно подмачкан и побрашнет калап за леб. Се остава повторно да нарасне на топло до исполнување на калапот. Се пече во предходно загреана рерна на 210˚С, 40-50 мин.

Состав: пченкарен скроб, оризово брашно, прашок за печење, гуар гума

Рок на траење: 9 месеци