Нашите рецепти

___________________________________________________________

Без разлика дали сте во потрага по салати, леки закуски или пак главни јадења,овие рецепти се далеку од обични.

pesto-sauce-recipe-1-of-1

Рецепти со масло од маслодајна репка

Песто

Најдобро приготвено со

repka-1l-slider
СОСТОЈКИ

  • 50 гр. листови од свеж босилек
  • 1 кафена лажица мелен лук
  • 1 кафена лажица семе од бор (или познат уште како бор ореви)
  • 6 супени лажици ладно цедено масло од маслодајнарепка
  • 1 супена лажица пармезан (рендан)/li>
  • Сол
Начин на подготовка:

  1. Користете блендер, толчник или процесор за храна за да ги иситнете босилекот, семето од бор и лукот се додека не добиете пире од нив..
  2. Постепено досавајте го пармезанот и солта. Потоа додавајте го постепено и маслото од репка се додека не се добие хомогена смеса.

3. Се сервира како додаток со тестенини