q10

Комплетен спој на природни ладно цедени масла од ленено семе и масло од горка кајсија. Здрава мешавина на масла во однос 80:20 формулирана за да се подобри здравјето и општата состојбата кај консументите. Високо квалитетно одбрано масло, кое е ладно цедено и нерафинирано, кое ги има задржано сите својства на природните и оригинални семиња и јатки. Ова високо квалитетно мешано масло е природно богат извор на омега 3 и 6 есенцијални масни киселини и витамин Е кои го даваат потребниот баланс на организмот. Се препорачува консумирање по една супена лажица масло секое утро на празен стомак. Маслото може да се користи и за салати и како додаток во јадењето.

НУТРИТИВНИ ПОДАТОЦИ
ДОЗИ ВО ПАКУВАЊЕ: 33 ГОЛЕМИНА НА ПОРЦИЈА: 15мл
Просечното количество ЕДНА ЛАЖИЦА (13,6г)
Енергетска вредност 37кЈ/122Kcal
Вкупно масти 13,6г
Од кои:
мононезаситени 2,56г/18,86%
полинезаситени 9,51г/69,97%
заситени 1,3г/9,63%
други масни кисел. <1% 0,23г/1,54%
Јаглехидрати
Протеини
Витамин Е 8,59мг