Нашите рецепти

___________________________________________________________

Без разлика дали сте во потрага по салати, леки закуски или пак главни јадења,овие рецепти се далеку од обични.

Салати со масло од сончоглед

Салата со брокула и семки од сончоглед

Најдобро приготвено со

СОСТОЈКИ

  • 250г ориз
  • 50г кромид
  • 50г морков
  • 750мл вода
  • 30мл Фила сончогледово масло
  • црн пипер, мелен зачин, магданос
Начин на подготовка:

На оган на загреано масло се пржи кромидот, потоа се додава оризот, морковот и зачините. Водата се зоврива и се додава во тава во која е оризот. Потоа тавата се покрива со капак и се става во фурна на 200° C околу 20 минути. На крај, откако ќе сервирате, полијте со Фила масло за јадењето да добие златен сјај и вкус на сончоглед.